Slide
Strefa wiedzy

Dowiedz się więcej...

infoWTOREK z KSB Hipoteka #2

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dziś o podatku PCC. Zapraszamy do lektury.

W dzisiejszym infoWTORKU zajmiemy się w pigułce podatkiem od wzbogacenia. Jest to jedna z przymusowych danin spotykana najczęściej przy zakupie mieszkań i samochodów.
 
Czym jest to zobowiązanie❓
Kto musi je zapłacić❓
Ile to pieniędzy❓
 
👉W myśl artykułu 1 ust. 1 ustawy o PCC ustawodawca narzucił na obywateli obowiązek zapłaty określonej kwoty na rzecz państwa.
👉Formalnie, pojęcie podatek od wzbogacenia się nie występuje w prawie — to najczęściej używane określenie dla podatku od czynności cywilnoprawnych.
👉Obowiązkowi fiskalnemu podlega większość umów sprzedaży. Warunki do powstania zobowiązania wobec państwa to przekroczenie kwoty umowy ponad próg 1000 złotych oraz zawarcie kontraktu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
👉Istotną kwestią jest również termin — zobowiązanie skarbowe i wniosek należy złożyć do Urzędu Skarbowego w ciągu 14 dni od dnia zawarcia umowy.
W myśl artykułu 1 ust. 1 ustawy o PCC ustawodawca narzucił na obywateli obowiązek zapłaty określonej kwoty na rzecz państwa. Warto się przyjrzeć, jakie umowy najczęściej podatkowi od wzbogacenia się i kto musi je płacić:
👉Umowa kupna-sprzedaży – kupujący,
👉Umowa darowizny – obdarowany,
👉Umowa pożyczki (od 1000 złotych, w przypadku rodziny – powyżej 9637 zł) – pożyczkobiorca,
👉Przeniesienie praw majątkowych – obie strony umowy,
👉Umowa dożywocia (oddanie nieruchomości na własność, w zamian za dożywotnią opiekę i zapewnienie jak najlepszego poziomu życia) – osoba nabywająca nieruchomość,
👉Ustanowienie hipoteki — osoba składająca wniosek o kredyt.
 
Zakup mieszkania z drugiej ręki niesie za sobą przymus zapłaty podatku od wzbogacenia się. Podobnie jak w przypadku samochodów, stawka daniny wynosi 2 proc. od wartości rynkowej nieruchomości, którą określa Urząd Skarbowy. Kupno lokalu od osób fizycznych wiąże się również z koniecznością wizyty u notariusza, który samodzielnie reguluje zobowiązanie podatkowe. Nabywca nieruchomości ma też obowiązek opłacenia taksy notarialnej, czyli koszty związane z obsługą prawną.
 
Pamiętajmy o tym podczas planowania kosztów związanych z zakupem❗️
 
Jeśli macie dodatkowe pytania w tej lub innej kwestii, skontaktujcie się się z nami ☎📢. Dane w załadce "kontakt".
Zapraszamy ❤
Wyświetlony 110 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.